Sitemizden daha iyi yararlanmak için

Giriş yapınız        


                                                      Anlat Bana Forum İyi Eğlenceler Diler

Artık ölümcül virüsün aşısı var

 :: Yaşam :: Sağlık

Aşağa gitmek

default Artık ölümcül virüsün aşısı var

Mesaj  DiloshH Bir Perş. 19 Tem. 2007, 09:57

Vücutta sıvı kaybı yapan, ileri derecede sıvı kaybıyla böbrek yetmezliğine, hatta ölümlere yolaçan rota virüsü enfeksiyonu, iki yaşından küçük bebeklerde en çok hastaneye yatırılma nedeni. Yeni uygulanmaya başlanan aşı sayesinde enfeksiyon yüzde 90 önlenebiliyor

Her yaş grubunda görülebilmekle beraber, daha çok iki yaşından küçük çocukları etkileyen rota virüsü enfeksiyonuna özellikle iyi beslenemeyen çocuklarda rastlanıyor. Rota virüsünün solunum yoluyla ve dışkı bulaşmış su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle geçebildiğini belirten Sema Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Yazgan, virüsün kusma ve ishal şeklinde belirtileri olduğuna dikkat çekiyor. Dr. Yazgan, sıvı kaybı nedeniyle bebeklerde ölüme yol açabilen hastalıkta, ishal bir hafta süreyle sonlanmazsa ebeveynlerin mutlaka doktora başvurmaları gerektiğini ifade ediyor.
İNCE BAĞIRSAĞA YERLEŞİYOR
Enfeksiyonun kilo almayı engelleyebileceği gibi, büyüme ve gelişme bozukluklarına da yol açabileceği konusunda uyaran Dr. Yazgan, "Rota virüsü ince bağırsağa yerleşerek rahatsızlıklara sebep oluyor. Çok şiddetli ishal ve kusmayla ortaya çıkan enfeksiyon, vücutta sıvı kaybına yol açıyor. İleri derece sıvı kaybı, böbrek yetmezliğiyle, hatta ölümle bile sonuçlanabiliyor" diyor.
BEBEĞİNİZİN DİLİNİ KONTROL EDİN
İshal durumunda bebeğin sıvı kaybedip kaybetmediğini anlamak için, Dr. Yazgan ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor: "Bebeğinizin dilinin ıslak olup olmadığını, göz yaşının olup olmadığını ve idrarının çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Kusma olmasa da 7-8 kez tekrarlayan ishal durumlarında bebeğinizi mutlaka hastaneye götürün."
DiloshH
DiloshH
Acemi Üye
Acemi Üye

Mesaj Sayısı : 237
Kayıt tarihi : 04/07/07

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 :: Yaşam :: Sağlık

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz